czwartek, 17 sierpnia 2017

Katarzyna Łaniewska


Katarzyna Łaniewska
ur. 20 czerwca 1933 w Łodzi - polska aktorka teatralna i filmowa, działaczka opozycji antykomunistycznej w PRL, działaczka polityczna po 1989 roku.

Oboje rodziców Katarzyny pochodzili z Łodzi. Ojciec był działaczem spółdzielczym, legionistą zamordowanym jako element niebezpieczny przez Niemców w Auschwitz. Katarzyna z matką i rodzeństwem przeżyła powstanie warszawskie oraz przeszły przez obóz w Pruszkowie. 17 stycznia 1945 wróciła do Warszawy. Po wojnie wstąpiła do harcerstwa. W 1955 ukończyła PWST, debiutowała 26 listopada tego samego roku. 

W czasie studiów należała do socjalistycznej organizacji młodzieżowej ZMP. Następnie należała do PZPR. Pod koniec lat siedemdziesiątych związała się z opozycją antykomunistyczną. W 1980 współtworzyła struktury NSZZ Solidarność w Teatrze Ateneum. Współpracowała z ks. Popiełuszką. W wyborach parlamentarnych 2011 została bezpartyjną kandydatką do Senatu z ramienia Prawa i Sprawiedliwości w okręgu śródmiejsko-warszwskim. Regularnie angażuje się w popieranie działań Prawa i Sprawiedliwości.

Po trzecim roku studiów poślubiła Ignacego Gogolewskiego, z którym ma córkę Agnieszkę. Małżeństwo rozpadło się po dziesięciu latach. Drugim mężem aktorki został Andrzej Błaszczak, z którym wzięła ślub kościelny. 

Wybrana filmografia: Kogel-mogiel (Solska, 1988), Galimatias, czyli kogel-mogiel II (Solska, 1989), Plebania ( Józefina Lasek, 2000-2012), Ziarno (babcia, 2004-2010) oraz Smoleńsk (Anna Walentynowicz, 2016)


Wysłałem: list, dwa zdjęcia oraz kopertę zwrotną 
Otrzymałem: podpisane zdjęcia
Czas oczekiwania: 31.01.2017-27.02.2017 [27 dni]

20 komentarzy:

 1. wspaniała aktorka, miałam okazję spotkać Ja osobiście :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. uwielbiam ją za babcię Józię. Trzy razy w Opocznie była widziałem ją na scenie, ale nigdy nie podszedłem. Wtedy nawet nie myślałem, że będę kiedyś zbierał autografy.

   Usuń
 2. Gratulacje;) http://autografysisi.blogspot.com/?m=1

  OdpowiedzUsuń

 3. Gratulacje :)
  Zapraszam na mojego bloga.
  http://pabloautographs.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Cześć!
  Gratulujemy dotychczasowej kolekcji!
  Zapraszamy na naszego bloga: https://swiatautografowofficial.blogspot.com/

  Pozdrawiamy,
  Redakcja

  OdpowiedzUsuń
 5. Gratuluję serdecznie
  http://cavronautographs.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Gratuluję ;)
  Zapraszam na nowy post: https://autografymarty2000.blogspot.com/2017/08/ania-karwan.html#comment-form

  OdpowiedzUsuń
 7. Witam na jaki adres wysyłałeś prośbę o autograf do Pani Katarzyny Łaniewskiej?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. chyba prywatny, niestety nie zapisałem i nie pamiętam

   Usuń